+91-9916526999

Achievement

School Achievements

We would like to share that one of our student Grade 1 – Advik Yambalada has been awarded ” The Best Story Teller ” at The National Young Authors Fair { NYAF}.

National young authors from Edify – Published Books

“You have to believe in yourself when no one else does — that makes you a winner right there.” – Venus Williams
 
We are very elated and proud to announce that Aakarsh Jha of Grade V has secured 1st Prize🏆🏆  in the National Level Karate Open Kata Championship-2023 which was held on the 5th February 2023.
 
Congratulations 🎉👏 and Edify family wishes him the very best in all his future endeavors!

U-17 Chess Tournament

Chaturang Inter School

Chess Tournament
School of India
U – 17 category
( Grade IX) SANATH A 3rd place in U – 17 category.

Assocham

Edify School, Kanakapura Main Road, Bengaluru was awarded under the category of “Forthcoming Institute for Teacher Development” by Dr. R.R Singh, Minister of State for External Affairs, Government Of India organized by ASSOCHAM at Kolkata recently (i.e. 18th January 2023).
We convey our gratitude to the entire team of Edify and all parents and students for making this happen.

School Level Results – SOF – NSO (NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD)

Results (School Level) are as follows:

Grade 1: 

First Rank – NITHYA PATIL has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 2: 

First Rank – AMAN PARAMESWARAN has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 3:

First Rank – MEHEK PRATAPA has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 4:

First Rank –  AHAANYA RAJ has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Second Rank – PREETAM S SAJJAN has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Third Rank – ARNAV UPADHYA has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 5:

First Rank –  ARVIND SRIRAM has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Second Rank – ARYAN KOSHAL has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Third Rank – HARIHARAN N M has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 6:

First Rank –  LAKSHITH S has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Second Rank – PARI MUGDHA N has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Third Rank – DHANVI M SHETTY has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR).

Grade 7:

First Rank –  TANISHA MAHAPATRA has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Grade 8:

First Rank –  SWASTIK SRIVASTAVA has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Grade 9:

First Rank –  SANATH A has received Gold Medal of Excellence + Participation Certificate + Student Performance Report (SPR) and qualified for Level 2.

Student’s Achievements at CBSE Regional Level Competition

We feel very proud and happy to announce that our student’s stories has been selected as “Best Entries” at Regional Level in the CBSE story telling competition on stories of Human – Interest conducted in 2021.

The details are as follows:

ANUSHKA SHARMA – Grade 6

Category – Category – Primary (3-5 – 2021)

Topic – INDIA – A LAND OF FOOD, FUN AND FESTIVITY [FOOD AND NUTRITION]

A R C UMADEVI – Grade 9

Category – Middle (6-8 – 2021)

Topic – THE STORY OF 1857 [WHEN PEOPLE REBEL].

Congratulations and All the Best.

Edify School as Top 500 Schools in India

We feel very proud to announce that our school has been awarded as Top 500 Schools in India by Brainfeed School Excellence Award held on 5th Jan 2023 at Hyderabad. We thank you all and appreciated your support

Edify School as Top 500 Schools in India

We feel very proud to announce that Edify School is Ranked No.1 in Co-Curricular Education under the Category – CBSE Parameter – Wise in a survey conducted by Education Today .Co (VAK Education Today Pvt. Ltd.)

We would like to inform you that the India`s School Merit Awards, 2022 have been selected out of over 1428 Survey Forms received by Education Today Team and also based on Jury Rating, Parent’s Votes (76,738 votes) & Education Today Team Analysis (Perception based, Survey & Nomination based).

On behalf of the Management and all Team Leaders, I would like to convey our utmost regard and gratitude. Without a team, no awards are possible

State Level Taekwon-Do championship

“You were not born a winner, and you were not born a loser. You are what you make yourself to be.”-Lou Holtz.

We feel very proud to announce our student’s achievements in the 21st State Level Taekwon-Do championship held on 26th & 27th November 2022 at Indoor Stadium, Koramangala, Bengaluru.

The details are as follows:

Gold Medal Winners:

Master Likhith Thejeswi – 5 B (won 2 Gold Medals)

Master Mohammad Anas Kanekal – 4 B 

Silver Medal Winners:

Master S Karthikeya Reddy – 3 A 

Master Riaan Govind – 4 B 

Bronze Medal Winners:

Master Kushal D P – 4 A 

Master Shiek Jaffer Sadiq – 3 C 

Miss Thanishka Subhash – 4 C 

Master Tejas C – 3 A 

Miss Anushree Sonu V – 3 A

We congratulate all the winners and Best of Luck.

INDAGATORIA 2022

We feel very happy to announce our students achievements in the Inter School Competition – “INDAGATORIA 2022” conducted by Nurture International School, Hesaragatta Road Bengaluru on Saturday, 26th Nov. 2022.
The details are as follows:

MASTER MINDS (QUIZ) – Master Abhinandan & Master Chethan Raj M ( Gr. 9 B) have won 1st Prize

CAPTIVATING CREATIVITY – (Art Activity) – Master Uthkarsh Reddy S ( Gr. 9 B) has won 2nd Prize

FORUM SCAPE ( SYMPOSIUM ) Miss A R C Umadevi & Miss Shaina Ganesh Dalvi ( Gr. 9 A) have won 1st prize

THE HAPPY FEET/ TRANCE: (Group Dance) :

Miss Sumiran Mahajan, Miss Varsha Jijesh, Master Rivi Jones Bhasker, Master Manoviraj Mahesh Pant (Gr. 9 A) , Miss Poorvika C H, Master Amogh R Bhadarayan and Miss Varsha V M (gr. 9 B) have won 1st Prize.

THE SOUND OF MUSIC (Solo Singing) – Miss Diya Puranik (Grade 9 A) has won 1st Prize

Congratulations to all the winners and Best Of Luck

Thank you for submitting the form

Our Executive will get back to you soon.